Az izomépítés vagy erőnövelés útján szinte mindenki belefut néhány tipikus hibába – akár kezdő, akár haladó. Ezek nem csak a gyorsabb fejlődést gátolják, de hosszabb távon akár sérülésekhez is vezethetnek. Összeszedtem a leggyakoribb edzéshibákat, amiket érdemes elkerülni, ha valódi eredményeket szeretnél elérni.
1. Nincs megfelelő edzésterv, vagy túl gyakori váltogatás
Nagyon sokan csak “érzésre” edzenek, vagy hetente, havonta váltogatják a programjaikat. Így soha nincs meg a valódi progresszió, nem lehet mérni a fejlődést, és a test sem tud igazán adaptálódni.
Tipp: Válassz egy struktúrált, kipróbált edzéstervet (pl. osztott, push-pull, teljes testes stb.), és ragaszkodj hozzá legalább 8-12 hétig!
2. A túl kevés vagy túl sok edzés
Sokan vagy túl keveset, vagy túl sokat edzenek. A túl kevés stimuláció nem elég az izom- vagy erőnövekedéshez, a túl sok pedig könnyen túledzéshez, fáradtsághoz vezethet.
Tipp: Találd meg az arany középutat – heti 3-5 edzés a legtöbb naturál sportolónak ideális.
3. Rossz kivitelezés, “ego-lifting”
Sokan túl nagy súllyal, rossz formában dolgoznak, csak azért, hogy többet mutassanak fel, mint amit biztonságosan elbírnak. Ezzel a fejlődés mellett a sérülésveszélyt is növelik.
Tipp: Mindig a szabályos végrehajtásra törekedj, a súlyt pedig igazítsd a technikádhoz!
4. Elmaradó regeneráció
Az edzés csak a stimuláció – az izmok a pihenőidőben fejlődnek. Ha nem hagysz elég időt a regenerációra, folyamatos fáradtságot, visszaesést tapasztalhatsz.
Tipp: Aludj eleget, figyelj a táplálkozásodra, és tarts legalább heti 1-2 pihenőnapot!
5. Túl kevés figyelem az étrendre
A megfelelő fehérje- és kalóriabevitel nélkül hiába edzel jól, az eredmények elmaradnak.
Tipp: Számold ki a napi szükségletedet, és ügyelj a makróidra, különösen az elegendő fehérjebevitelre.
6. Nincs követés, nincs naplózás
Aki nem követi az edzéseit, az valójában nem tudja, hol tart, vagy fejlődik-e egyáltalán.
Tipp: Vezess edzésnaplót – akár papíron, akár applikációban!
Összegzés:
Ha elkerülöd ezeket a gyakori hibákat, máris közelebb kerülsz a céljaidhoz, legyen szó izomtömegről, erőről vagy jobb közérzetről. Ha bizonytalan vagy, kérj segítséget személyi edzőtől – akár online, akár élőben!