Barion Pixel

Az alvás fontossága

Ha valami van, amit minden fitneszszel foglalkozó ember tud, az a testmozgás, étrend és alvás háromszögének fontossága. Ha ezekre a három tényezőre összpontosítunk, elérhetjük a kívánt eredményeket. Természetesen sok cikk, weboldal és könyv foglalkozik a testmozgás és táplálkozás maximalizálásával. És teljesen jogosan, de az alvással kapcsolatos információk jóval kevesebbek. Ez az írás egy átfogó áttekintést nyújt arról, hogyan maximalizálhatod az alvás minőségét és hosszát.

Először is, miért olyan fontos az alvás? Az alváshiány szinte mindenre káros hatással lehet, és a modern világban rendkívül gyakori probléma. Valójában sokan még nem is veszik észre, hogy krónikus alváshiányban szenvednek. Az egészségünkre nézve nagy kockázatot jelent, szinte minden lehetséges betegség kialakulásának esélyét fokozza. Emellett negatívan befolyásolja az étrendet is, mivel éhségérzetet okoz, könnyebben engedünk a vágyainknak és izomtömeget veszítünk. Az edzés során teljesítményünket rontja és akadályozza a regenerálódást. Ráadásul negatív hatást gyakorol a hangulatra, az emlékezetre, a motivációra és az életminőségre.

Oké most már tudjuk miért fontos az alvás, de vajon mennyit kell aludnunk?

Nincs egyetlen szabály arra vonatkozóan, hogy mennyi órát kell aludnunk, de általában jó iránymutató lehet a 8 órás alvás. Azonban ha nagyobb terhelésnek vagyunk kitéve, akkor valószínűleg több alvásra lesz szükségünk. Az alvásigény minden emberben más, de nem túl eltérő mértékben. Sokan azt állítják, hogy csupán 6 óra alvás is elegendő nekik. Valójában a kutatások gyakran rámutatnak arra, hogy sokan hozzá szoktak ehhez az energia szinthez és nem veszik észre, milyen hatással van rájuk valójában. Ritka esetekben vannak olyan gének is, amelyek lehetővé teszik valakinek a kevesebb alvást mint az átlagos embereknek, de ezek igen ritkák. Ha neked minden nap csak 5 vagy 6 óra alvásra van szükséged anélkül, hogy beállítanád az ébresztőórát, és mindig frissen ébredsz reggelente, akkor te a ritka esetek közé tartozol.

Az idősebb emberek alvásigénye természetesen eltérhet, mivel sokan tapasztalják, hogy kevesebb alvásra van szükségük. Lehet, hogy valójában több alvásra lenne szükségük, de az öregedés folyamán a tobozmirigy, amely a melatonint szabályozza, természetes módon keményebbé válik. Ettől függetlenül az idősebb emberek hajlamosak délutáni szunyókálásra, ami talán a hiányzó pihenés pótlásának természetes reakciója lehet.

Cirkadián Ritmus

Az alvásunkat a belső biológiai óránk, a cirkadián ritmus szabályozza. Azonban ez a belső óra nemcsak önmagától működik, hanem külső jelek segítségével is kalibrálódik. Sok ember cirkadián ritmusa teljesen zavarossá válik, ami káros hatást gyakorol az egészségünkre, a teljesítményünkre és az étkezésünkre. Ennek leggyakoribb oka az, hogy nem vagyunk tudatában annak, hogy hogyan befolyásolnak minket a külső tényezők.

Az alvásritmusunk szabályozásának legfontosabb tényezője az alváshigiéniánk. A legfontosabb dolog az, hogy mindig ugyanabban az időben feküdjünk le és ugyanabban az időben keljünk fel. Bár ebben a szövegben sok ajánlást fogok adni, ha csak egy dolgot kellene megjegyezned, akkor ez lenne: tartsd be rendszeresen az alvási időrendedet. Sokkal többet segít mint gondolnád.

Ötletek az egészségesebb alvásért

Ideális esetben az állandó alvási időrend magában foglalja a hétvégéket is. Sokan túl sokat alszanak a hétvégéken, mert igyekeznek pótolni az alváshiányt amit a munkanapokon szereztek. A pótlás jobb, mint semmi, de még mindig fennmaradnak az alváshiány káros hatásai. Ha tényleg elkerülhetetlen, akkor minimalizáld a különbséget, például ahelyett, hogy reggel 7-kor kelsz, kelj fel inkább reggel 8-kor. De kerüld a drasztikus különbséget, például ne helyettesítsd 7 órát 11 órával.

A délutáni pihenés jó megoldás lehet. Akár a munkahéten (bár ez logisztikailag kihívást jelenthet), akár a hétvégén. Ez segít abban, hogy egészségesebben pótolhasd az elveszett alvás időt. Az ideális időpont az ebéd utáni időszak lenne, amikor természetesen álmosabb leszel a tested normál cirkadián ritmusa miatt. Fontos azonban elkerülni a késői szunyókálást, mert zavarhatja az esti elalvást. Próbáld korlátozni az ebéd utáni pihenést 20-30 percre, mert hosszabb alvási szakaszokba kerülhetsz, ami nehezebbé teszi az ébredést és álmosságot okozhat.

A jó alváshigiéniához hozzátartozik egy jó esti rutin kialakítása is. Próbálj ki egy állandó rituálét, amit az elalvás előtt csinálsz. Ez lehet például a holnapi ruhák előkészítése, zuhanyozás, fogmosás, könyvolvasás vagy naplóírás. Nincs egyetlen tökéletes recept, próbáld megtalálni azt, ami neked jól működik. Én például azt tapasztalom, hogy az olvasás segít abban, hogy álmos legyek, de másoknál ez nem működik. Sokan pedig úgy találják, hogy a zuhanyozás segít nekik az elalvásban.

Az alvást befojásoló tényezők

Itt vannak azok a tényezők, amelyek befolyásolhatják az alvásodat, és közülük a legfontosabb a kék fény (bár lehet, hogy kissé zöldes árnyalatú is). Talán hallottál már arról, hogy az éjszakai elektronikus eszközök használata ártalmas lehet az alvásra nézve. Azért van ez így, mert a LED-ek jelentős mennyiségű kék fényt bocsátanak ki, ami zavarja az alvást. A tested azt hiszi, hogy még mindig nappal van, és ez megakadályozza a melatonin hormon termelődését, amelyre szükséged van ahhoz, hogy el tudj aludni. Ezért az ideális megoldás ennek a korlátozása, hogy kevesebb kék fénynek legyél kitéve. Használhatsz például olyan szemüveget vagy szűrőket elektronikus eszközeiden, amelyek csökkentik a kék fény hatását. Próbáld meg legalább két órával lefekvés előtt korlátozni az elektronikus eszközeid használatát.

Fontos megemlíteni, hogy a kék fény hatása lehet túlzás, de valóban káros. Általában ez a fény az okostelefonok által sugárzott formájában érkezik. Azonban van egy másik tényező, amely nagy valószínűséggel zavarhatja az alvást, ami a telefon használatából eredő stressz. Sokan az ágyban telefonoznak egészen addig, amíg el nem alszanak. Ennek következtében az estéd stresszel és figyelmetlenséggel telik el, ami nem segít az alvásban. Próbáld meg korlátozni az ágyban végzett tevékenységeket az alvás előtti időszakban.

Két másik tényező, amely általában negatívan befolyásolja az alvást, az a koffein és az alkohol. A koffein ébren tartó hatása miatt jobb kerülni a túl késői fogyasztását. Általában ajánlott, hogy legalább 6-8 órával az ébredés után ne fogyasszunk koffeint. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez egyéni eltéréseken is múlik, mivel vannak olyan gének, amelyek befolyásolják a koffein lebontását és hatását. Az adag mérete és szokásaik is szerepet játszanak ebben. Az alkohol is negatív hatással lehet az alvásra. Bár segíthet elaludni gyorsabban, de minősége változik attól függően, hogy mennyit fogyasztasz belőle. Javasolt kerülni az alkoholfogyasztást este, ha lehetséges még rendszeres események során is. Ha konkrétabb útmutatást szeretnél kapni, akkor általában azt mondhatjuk, hogy a szervezet kb. óránként bont le egy italt (1 sör vagy 1 pohár bor vagy 1 adag pálinka). Tehát célszerű megfelelő időzítést tervezni.

Bár a testmozgás előnyös az alvás szempontjából, ha túl közel van az elalváshoz, akkor káros lehet, mert felélénkít és nehezebbé teszi az elalvást. Célszerű kerülni a késő este végzett edzéseket, és inkább 3-6 órával az alvás előtt végezni őket. Ha ez az egyetlen időpont, amikor belefér a mozgás, igyekezz minél hamarabb és teljesen ellazulni utána.

Az alvás minőségének javítása

Ha szeretnéd javítani az alvásminőségedet, érdemes sötét szobát kialakítani. Azonban ezt általában nem könnyű megvalósítani, ha szükséges használj sötétítő függönyöket. Egy másik lehetőség az alvómaszk viselése. Ha használod és tetszik neked, ajánlott jó minőségűt választanod. Ha zavaró külső zajok miatt szoktál felébredni éjszaka, hasznos lehet füldugót használni vagy fehér zajt lejátszani háttérben akár telefonról vagy egy fehér zaj generátorból.

Emellett próbálj hűvös hőmérsékletű szobában aludni, valahol 16 és 19 Celsius-fok között. Ha nincs klímaberendezésed, kapcsold ki a fűtést, nyisd vagy zárd az ablakot, cseréld le az ágyneműt és vedd le a ruháidat. Használhatsz ventilátort is.

Az alvás témájával kapcsolatban még számos más tényezőt lehetne megemlíteni, például a kronotípusokat, az alvási ciklusokat, hormonokat, alvászavarokat, táplálkozás szerepét, ágyak minőségét, alvástámogató kiegészítőket és altató gyógyszereket. Ez egy rendkívül összetett, ugyanakkor lenyűgöző téma. Azonban ezeknek a fejlettebb tényezőknek nincs sok értelme, hacsak az alvás alapvető szempontjai nincsenek rendben. Ha követed az általam nyújtott tanácsokat, akkor valószínű nem kell aggódnod semmi más miatt.

Remélem, hogy ez az áttekintés segít neked abban, hogy jobban megértsd az alvás fontosságát és hogyan lehet maximalizálni a pihenést. Ha bármilyen további kérdésed van az alvással kapcsolatban, örömmel válaszolok rájuk.

TÖLTSD LE!

INGYENES ÚTMUTATÓK!

Több mint 4 útmutatót zsebelhetsz be ingyenesen. Ezeket a saját tapasztalataim és a legfrissebb kutatások alapján írtam és készítettem el.

  • Zsírégetés 
  • Makrók
  • Súlyzós edzés nőknek
  • Tömegnövelés

Egyedi

Edzéstervezés

A személyre szabott, edzéstervvel gyorsan változást érhetsz el, legyen szó fogyásról vagy tömegnövelésről.

Olvasgass még!

További bejegyzések

Érdemes-e edzeni betegség alatt? És ha igen, hogyan?

Ez nagyban függ attól hogy mennyire vagyunk betegek, de összességében 3 betegség kategóriát különíthetünk el. Három betegségkategória: Fontos megjegyezni: Szeretném hangsúlyozni, hogy a betegség alatt

SZEREzd meg most a Női súlyzós
edzések útmutatót!

Ingyenesen letöltheted, csak töltsd ki az űrlapot.

SZEREzd meg most a Tömegnövelés útmutatót!

Ingyenesen letöltheted, csak töltsd ki az űrlapot.

SZEREzd meg most a ZSÍRÉGETÉS útmutatót!

Ingyenesen letöltheted, csak töltsd ki az űrlapot.

SZEREzd meg most a makrók útmutatót!

Ingyenesen letöltheted, csak töltsd ki az űrlapot.